«Голковий» тест
Ромбовидний шаблон, що захвачує точно 100 комірок, накладається на запечатаний розплід. Вік наколюваних лялечок не повинен перевищувати стадію «рожевих очей», що перевіряють відбираючи проби з оточуючих комірок. Вибрану позицію шаблона помічають маркуванням із допомогою зафарбування воскових комірок.
Великий шар фарби наносять на кутні комірки (вгорі – зліва, внизу – справа). Маркують верхню планку рамки піддослідного стільника. Опісля з допомогою тонкої голки наколюють 50 запечатаних комірок до середостіння, 51-у маркують фарбою Так наколену зону обмежують для подальшого контролю. Комірки з відкритим розплодом порушують і вважають порожніми. Таким чином, позиція промаркованої останньої комірки зсувається.
Стільник після наколювання повертають на місце в сім’ю на 12-18 год. (однаково для всіх піддослідних сімей) і контролюють новим накладанням шаблона. При цьому реєструють кількість не розпечатаних і не повністю очищених комірок, підраховують процент очищених. Фіксують час за який було повністю очищено комірки або відмічають скільки не вичищено лишилось за 24 год.
На гігієнічну поведінку в значній мірі впливають зовнішні фактори, тому роботу виконують на всіх бджолиних сім’ях пасіки одночасно.
Щоб одержати надійне значення ознаки з кожної бджолиної сім’ї, яка перевіряється, проводять трикратну повторність тесту впродовж сезону. В кінці його підраховують середню кількість повністю очищених комірок для кожної сім’ї. Дані заносяться в вуликову картку в пункт примітка.
(Newton, Ostasiewski, 1986, Buchler, 1995)
Пчеловодство №7, 2007 р. Н.Н. Харитонов