В період весняного старту ( кінець квітня – початок травня) визначаємо природний осип кліща. Для цього на дно вулика ставимо невеличкий лоток з бортиками до 1 см. Насипаємо туди тонким шаром цукрову пудру , а краще крохмал і накриваємо сіткою , щоб бджоли не могли викинути вміст лотка на вулицю. Розміри лотка приблизно 30-35 см на 20-25 см .
Рахувати упавших кліщів треба раз на тиждень шляхом висипання вмісту лотка у воду і проціджування рідини через дрібне сито. Лоток повертається у сім’ю з новим вмістом і надалі так робимо ще два тижні.
Далі сумарна кількість кліщів ділиться на кількість днів за які вони випали. Для визначення закліщеності беруться бджоли з середньої рамки медового магазину чи зовнішніх рамок і змітають на пластикову плівку. З якої потім легко буде насипати в який-небудь стаканчик з кришкою. Приблизно 30 грам (це приблизно 300 бджіл) від кожної сім’ї в окрему баночку що закривається. Баночки треба підписати від якої родини.
Після того як бджоли помруть (в морозильнику) визначаємо точно вагу бджіл. (Для цього потрібні Аптечні ваги) або рахуємо кількість. У баночку з бджолами налити воду в якій розмішати речовину що застосовується при митті посуду. Дати протягом 15 хвилин постояти, кілька разів за цей час добре збовтати. Бджіл , разом з кліщами через медове сито пропустити, промити водою і порахувати кліщів. Кількість підрахованих кліщів на 10 грам (100 бджіл), відповідає процентній закліщеності сім’ї.
Визначення закліщеності: Підраховані кліщі розділити на наявну вагу бджіл і помножити на 10 отримаємо кліщів на 10 гр. Так як 100 бджіл важать приблизно 10 грам то можна сказати на скільки відсотків закліщена сім’я.
Приклад: 5кліщів х 10 = 50: 28 грам = 1,78% закліщеність
Або 17 кліщів х 10 = 170: 50 грам = 3,4% закліщеність

Повторно (аналогічним чином) визначити закліщованість необхідно в другій половині сезону (1-15 серпня).
Визначення закліщеності залежить і від пори року та кількості розплоду в сім’ї. Якщо наприклад в липні закліщеність має 1% і вище то в наступний тиждень необхідно провести знешкодження кліщів в сім’ї, щоб бджоли могли виводити здорових зимових бджіл. У жовтні-листопаді коли немає розплоду, закліщенісьть повинна бути нижче 2% , в іншому випадку треба провести зимову обробку в листопаді-грудні.
Перш ніж сім’ї обробляти проти Варроа кліща, треба покласти в вулика піддони для того, щоб можна було порахувати натурально опалого кліща. Також як і продуктивність по меду треба визначити і зараженість сім’ї кліщами Варроа. Число натурально опалих кліщів треба поставити як перше число перед середнім точковим значенням.
приклад:
589 кліщів в сім’ї / 750 кліщів (середнє значення по точку) обчислення кліщів в% від середнього значення по точку
Кліщів: середнє значення по точку x 100 = Закліщеність в % від середнього значення 589: 750 = 0,7853 x 100 = 78,53%

Оцінка 4 = нижче 80% від середнього значення точка
Оцінка 3 = від 80 до 90% від середнього значення точку
Оцінка 2 = від 111 до 120% від середнього значення точку
Оцінка 1 = від 121 до 140% від середнього значення точку
До селекції відбирають сім’ї у яких закліщеність нижче 80%.